Çok severek izlediğim her bölümünde ayrı bir erdemin güzelliğini gördüğüm bir animasyon dizisi Avatar – The Last Air Bender. Avatar’ın yaşadığı dünyadaki Hava, Su, Ateş ve Toprak elementlerinin birbirleriyle olan uyumundaki dengesizliği ortadan kaldırmak için verdiği mücadelesinde bir gün meditasyona ihtiyacı olur ve Guru Pathik ona bu konuda eğitmenlik yapar. Aşağıdaki Çakralarla ilgili anlatım bu sevgili Üstada aittir.

Guru Pathik ve Avatar, The Last AirBender Meditation

1. Toprak Çakrası – Bu çakra seni hayata bağlayan çakradır. KORKUlarla tıkanır. Hayatta en çok neyden korkuyorsun, korkularınla yüzleşmelisin bırak nehir korkularını alıp götürsün .. Böylelikle toprak çakranı açtın işte ( Kök Çakra, iki bacağınızın arasında dünyanın merkezine doğru uzanır.)

2. Su Çakrası – Bu çakra zevk alma çakrasıdır ve onu kapatan da SUÇLULUK duygusudur. Şimdi Ruhuna ağırlık yapan anıları bir hatırla, Kendini Suçladığın Şeyleri bir düşün… Bunların Yaşandığını Kabul Et ama enerjini tıkamalarına ruhunu Zehirlemelerine izin verme. Dünya üzerinde Olumlu bir etkin olmasını istiyorsan Önce Kendini BAĞIŞLAmalısın. (Sakral Çakra, göbek deliğinizin üç parmak aşağısındadır, Yaratıcılık ve Cinsel Çakra olarak da bilinir.)

3. Ateş Çakrası – Bu çakra İrade gücü çakrasıdır. Ve onu da UTANÇ kapatır. Utandığın şeyleri düşün. Kendi kendini uğrattığım en büyük hayal kırıklığını hatırla.. Utanılacak hiç bir şey yok, O o an verilmesi gereken en doğru karardı ve seni değiştirip ilerletti.  (Midenizin olduğu yerdedir, rengi sarıdır, Solar-plexus olarak da bilinir.)

4. Kalp Çakrası – Sevgi Çakrasıdır ve onu da ÜZÜNTÜ VE KEDER kapatır. bütün kederini önüne dök ve yüzleş.. Bırak keder akıp gitsin.. (Kalp bölgesindedir, şifa alanı da olduğundan rengi hem sağlığın rengi yeşil hem de sevginin rengi pembedir.)

5. Ses çakrası – Gerçeklerle ilgili çakradır. Onu da YALANlar kapatır. Kendi gerçeğini kabul et (İfade çakrasıdır, boğaz bölgenizdedir.)

6. Farkındalık Çakrası – Onu da YANILGILAR kapatıyor. Bu Dünya’daki en büyük yanılgı Her Şeyin Birbirinden Ayrı Olduğu Yanılgısıdır.Aslında her şey birbiriyle bağlantılıdır ve Özünde Aynıdır. (3.Göz Çakra, alnınızın ortasında bulunur.)

7. Düşünce Çakrası – Saf Kozmik Enerji ile ilgilidir.Ve onu kapatan da Dünyevi bağlantılardır.Seni bu dünyaya bağlayan şeyleri düşün. Ve bırak hepsi o derede akıp gitsin, Unut Onları.. Unutmayı öğrenmek gerek, Yoksa Evrenden gelen SAF kozmik enerjinin içine dolmasını engellemiş olursun… (Tepe Çakra, başınızın üzerinden göğe doğru uzanır)

Guru Pathik 
AVATAR – The Last Air Bender